Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışına çıkmak isteyen bir öğrencinin ilk halletmesi gereken işlem pasaport başvurusudur. Pek çok kişinin gözünü korkutan ya da süreç hakkında bilgisi olmayanlar için zor gibi görünen bu işlemler artık çok kolay. 2011 yılında uygulamaya konan çipli pasaportlar ve online uygulamalar pasaport başvuru işlemlerinin hızlanmasına yol açtı. Öğrencilerimize yardımcı olabilmek adına adım adım pasaport başvurusu işlemlerini anlatıyoruz.

  • Online randevunuzu alın: epasaport.gov.tr adresinden online randevu sistemine giriş yapılmaktadır. TC kimlik numaranızı yazın, başvurmak istediğiniz pasaport türünü seçin ve başvurmak istediğiniz ili seçtikten sonra randevunuzu onaylayabilirsiniz. Şuan büyük şehirler dışında hala pek çok ilimizde randevusuz başvuru yapılabilmektedir. Bu bilgiye de epasaport sitesinden ulaşabilirsiniz.

  • Belgelerinizi hazırlayın: Pasaport başvurusunda bulunabilmek için bir takım belgeler hazırlanması gerekmektedir nüfus cüzdanının aslı, 2 adet biyometrik resim, pasaport cüzdan bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu, pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair banka dekontu yanınızda bulunması gereken belgelerdir.

  • Başvurunuzu yapın: Randevu aldıysanız eğer randevu gününde ve saatinde hazırlamış olduğunuz belgelerle başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer randevu sistemi ile çalışmayan bir merkezden başvuru yaıyorsanız hazırladığınız belgelerle Emniyet Müdürlüğüne başvurunuzu yapabilirsiniz. Pasaport başvurusu esnasında tüm istenilen belgeler yanınızda olmalıdır. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra verilen referans numarsı ile internetten başvurunuzun durumunu takip edebilirsiniz.


Pasaport başvurusu ile ilgili bilinmesi gerekenler:

  • Pasaport başvuruları Emniyet Müdürlüklerinin Pasaport Dairelerinde yapılmaktadır.

  • Pasaport harçları ve cüzdan bedelleri hemen hemen tüm özel ve devlet bankalarına yatırılabilmektedir.

  • Pasaport başvuruları şahsen yapılmaktadır, başvuru esnasında başvuru sahibinden parmak izi alınmaktadır.

  • Pasaport başvuruları ortalama 5-7 gün içerisinde sonuçlanmaktadır ve PTT aracılığı ile adrese teslim edilmektedir.

  • Pasaportlar eğer belirtmemişseniz şahsınız dışında başka birine teslim edilmemektedir.

work and travel | yurtdışında dil okulları - sitemap